Metsikud bitid

“Metsikud bitid” AVATUD KONKURSS 2023

Avatud konkurss on lõppenud. Meile saadeti 318 taotlust!

Residentuur kestus: umbes 3 nädalat
Residentuuri aeg: vahemikus juuni kuni august 2023
Asukoht: Maajaam, Neeruti küla, Lõuna-Eesti
Teoste esitamise tähtaeg: 27. jaanuar 2023 (kaasa arvatud)
Tulemuste avalikustamine: märts 2023

“Metsikud bitid” on näitusekontseptsioon, mis loob ajutise kunstipargi looduskeskkonda. “Metsikud bitid” on osa Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Näitus uurib inimese, tehnoloogia ja looduse kokkupuutepunkte. Tehnoloogilise kunsti installatsioonid, mis võivad mängida heli, valguse, teksti, skulptuuri vormidega ja kasutada ka veebipõhiseid vahendeid, on näitusel paigutatud Maajaama ümbritsevasse loodusesse – metsarajale, heinamaale, järve põhja või kuuse otsa.

Selle konkursiga otsitakse installatsioone, sekkumisi või protsesse, mis sobituksid maastikule Maajaama ümbruses ja mis uuriksid inimese seisundit tänapäeva tehnoloogilises ühiskonnas. Kunstiteosed peavad vastu pidama välitingimustes. Julgustame kunstnikke mõtlema lahenduste peale, mis on energiasäästlikud: teosed võiksid kasutada alternatiivseid energiaallikaid (nt päikesepaneelid) või võtta võimalikult vähe elektrit.

Maajaam

Maajaam on tehnoloogia- ja kunstitalu, mis asub Lõuna-Eestis, Otepää Looduspargi aladel. Kuppelmaastikule loodud väike kunstikeskus toimib kui traditsiooniline talu, kuid põllumajanduse asemel kultiveeritakse uut kunsti ja uusi tehnoloogiaid. Maajaam kutsub üles mõtisklema, küsitlema ja uurima tehnoloogilise ühiskonna aspekte, selle mõju meie käitumisele, tajule ja mõtlemisele ning ka ümbritsevale keskkonnale.

Residentuur

Residentuur toimub suvel juuni ja augusti vahel ja kestab umbes 3 nädalat vastavalt projekti produktsiooniplaanile. Loodud teosed jäävad Maajaama kuni 2025. aastani. Avalikust konkursist osa võttes annavad kunstnikud nõusoleku, et nende teoseid võib eksponeerida väiksematel satelliitnäitustel Lätis Savvala kunstipargis ja Eestis.

Eelarve

2023. aasta residentuuri valitakse 3-5 teost, konkursist saavad osa võtta kunstnikud üle kogu maailma. Väljavalitud projektid saavad kunstnikutasu 2000€ ja reisitoetuse. Teose produktsioonieelarve on kuni 5000€ (palume projekti lisada esialgse eelarve). Produktsiooniga on abiks residentuuri korraldajad, pakkudes tootmisruume, tööriistu, kohalikke tootmispartnereid, erialast oskusteavet ja suitsusauna kogemust.

Valik

Peamised valikukriteeriumid:

  • idee vastavus lähteülesandele
  • tootmisplaani teostatavus
  • projekti keskkonnamõju
  • projekti suhestumine ümbritseva maastikuga

Residentuuri loomelaager toimub juunist augustini 2023 Maajaamas. Erandjuhul on võimalik korraldada üks või kaks individuaalset residentuuri muudel kuupäevadel.

“Metsikud bitid” on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Tartu 2024 kunstiline kontseptsioon on Ellujäämise Kunstid ehk Arts of Survival.

KKK

Kas kunstiteosed jäävad Maajaama ka pärast 2025. aastat?
Teoste tulevik pärast 2025. aastat otsustatakse projektipõhiselt.

Kas ma saan konkursile esitada teose, mida on varem eksponeeritud?
Eelistame residentuuris valmivaid uusi töid, kuid aktsepteerime konkursil ka varem tehtud töid, mida on võimalik uue keskkonnaga kohandada.

Millised töövahendid ja võimalused residentuuris olemas on?
Residentuuri võimalustega saad tutvuda Maajaama kodulehel. Kui Maajaamal puudub konkreetne tööriist või varustus, proovime vajaliku rentida või leida kohaliku teenusepakkuja.

Kas võtate vastu ka valguse põhiseid töid?
Kuna põhiline näituse periood on suvi, mis on põhjapoolsetest laiuskraadidest tingituna väga pikkade päevadega, võib valguse põhiseid töid olla keeruline eksponeerida. Valguse põhise projekti esitamisel tuleb seda aspekti arvesse võtta.

Kuidas on elektri kasutamisega?
Meil on talus päikeseenergia, mis varustab seadmeid energiaga, kuid selle edastamine üle pikkade vahemaade võib osutuda problemaatiliseks. Kui vajate oma teose toimimiseks elektrit, lisage oma projektile energia kasutamise plaan. Parim lahendus oleks, kui teosed kasutaksid elektri tootmiseks integreeritud päikesepaneele, tuuleturbiine või hoopis külastajate liikumist. Oleme väga rahul ka mitte-elektriliste töödega.

Kas võtate vastu ka AR/VR projekte?
Oleme avatud igasugustele projektidele, kuid eelistame füüsilisi objekte füüsilises ruumis. Me arvame, et füüsilised objektid loovad paremad tingimused loodusmaastikul kohaloluks. Kui kasutaja kogemus on hästi läbi mõeldud ja see on midagi enamat kui (läbi) ekraani vaatamine, siis esitage julgelt!

Kuidas saan kasutada projekti eelarvet?
Projekti eelarvet ja produktsiooni haldab “Metsikute bittide” meeskond.

Kuna ja kus saab publik kunstiteoseid näha?
Teosed näidatakse 2024. aastal Lõuna-Eestis Maajaama vabaõhu kunstipargis, näitus jääb avatuks umbes 4 kuuks (võimalusega pikendada näitust 2025. aasta suveks). Mõned valitud teostest saavad 2023. aasta suvel esitletud ka Läti publikule Savvalas, Põhja-Lätis, Vidzemes.

Avalduse vorm