Metsikud helid
heliresidentuur & õpituba Maajaamas
Toimumisaeg: 9.-17.10.2023
Residentuuri mentor Pablo Sanz
Kandideerimistähtaeg: 22.09.2023
Saada portfoolio või CV ja lühike motivatsioonikiri: sounds@wildbits.ee
“Metsikute helide” residentuuris ja töötoas avastatakse keskkonna heli salvestamise kui kunstipraktika võimalusi. Läheneme salvestamisele kui tähelepanu vormile, tööriistale, mille abil saab uurida maailma ja loomingut.
Maastik ja helilised ökoloogiad Maajaamas ja selle ümber on meie fookuseks ja katselaboriks. Kuulame ja salvestame erinevaid keskkondi (talumaa, metsad, rohumaa, soo) päevasel ja öisel ajal. Vaatleme mitte inimtekkelisi hääli ja erinevaid helilisi väljendusi, ilma ja maastikku, materiaalseid omadusi, keskkonnaprotsesse, inimeste ja teiste bioloogiliste organismide vastastikmõjusid ning “varjatud” helisid ja nähtusi, mis on palja kõrvaga kuuldamatud ja jäävad tavaliselt märkamatuks.
Tegevused hõlmavad tööd nii stuudios kui välikeskonnas, arutelusid, ühiseid kuulamisi ja esitlusi. Residentuuris käsitletakse keskkonnaheliga töötamise tehnilisi, esteetilisi ja kriitilisi aspekte, antakse ülevaate erinevatest meetoditest, helitehnoloogiatest ja salvestusseadmetest, praktilistest kaalutlustest, mida kohapeal töötades arvestada ning sellest, kuidas ideele ja projektile läheneda.
Töötoas kasutatakse salvestustehnikat ja erinevad mikrofone, tutvutakse ruumilise heli salvestamise tehnikatega nagu ruumiline stereo, mitmekanalilisus ja ambisoonika ning puudutatakse vähem tavapäraseid kuulamisstrateegiaid ja -tehnoloogiad (hüdrofonid, kontaktmikrofonid/solid vibration, paraboolpeegeldajad, ultraheli ja elektromagnetiline kuulamine), töötlemine ja helitöötlusprogrammid ning kompositsioon ja esitlemise võimalused.
Töötuba tõstatab küsimusi “field recordingu”, “helimaastiku” ja “loomuliku” heli traditsiooniliste käsitluste üle ning mõtestab kuulamist kui alati toimuvat tugeva mõjuga praktikat, mis on heliloomingu ja kompositsiooni aluseks. Residentuuri jooksul mõtiskletakse ka erinevate kuulamisviiside ja selle üle, kuidas keskkonna kuulamise praktikad häälestavad meid skaalale, mis asub inimesest väljaspool.